Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Avantajları

SOSYAL MEDYA ve AVANTAJLARI

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya; kişilerinin şirketlerin, firma veya markaların vermek istedikleri mesajları dijital platformlar üzerindeki sosyal ağları kullanarak iletmesine yardımcı olan kanallardır. Sosyal medya aracılığı ile kişiler ya da markalar istediği hedef kitleye kolayca ulaşabilirler. Teknolojik gelişmelerin  kullanıcı davranışlarını büyük ölçüde etkilediği bugünlerde sosyal medyanın insanların algısı üzerinde büyük bir etkisi olduğu görülmektedir.

Google tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de her gün 44 milyon kişi sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Bu da sosyal medyayı büyük bir Pazar haline getiriyor. Bu pazarda yer edinmek isteyenlerin en büyük avantajı da hızlı etkileşim oluyor. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından kullanıldığı için geleneksel medyaya oranla daha çok insana ulaşma şansı elde edilir. Bu durumda markalara düşen sosyal medyanın gücüne kayıtsız kalmamaktadır. Marka veya kurumların  potansiyel müşterilerine ulaşmak ve mevcut müşterileri ile  olan iletişimini kuvvetlendirmek için etkili bir sosyal medya yönetimine ihtiyaçları vardır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, ilgili sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılması, içerik paylaşımının nasıl ve ne sıklıkla yapılması gerektiği, içeriklerde kurumsal kimliğin yansıtılması  gibi süreçlerden oluşan bir çalışmadır.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Hedef kitlenin belirlenmeli
 • Sektör ve rakip analizi yapılmalı
 • İçerik planı oluşturulmalı
 • Paylaşım saati ve düzeni belirlenmeli
 • Aynı ilgi alanına sahip kişilerle etkileşime geçilmeli
 • Belirli periyotlarla yapılan çalışmaların sonucu analiz edilmeli

Sosyal Medyanın Sağladığı Avantajlar:

 • Bilgiye ulaşmak anlıktır. Aynı zamanda ileten ve alıcı arasında anlık etkileşim ile hızlı dönüt olanağı sağlar.
 • Hızlı güncelleme veya olası hatalara karşı anında düzenleme fırsatı sunar.
 • Reklam vermek isteyen markaların geleneksel medyaya ayırması gereken büyük bütçe ile kıyaslandığında daha az bütçeyle direkt asıl hedef kitleye ulaşılabilir.
 • Sosyal medya platformları kullanıcılarla ilgili kişiselleşmiş bilgilere sahiptir. Hedeflenen kitleye ilgi alanları ve arama geçmişleri sayesinde doğrudan reklam iletme kolaylığı sağlar.
 • Her sosyal medya kanalının kendine özgü bir kullanıcı kitlesi ve üslubu vardır. Bu yüzden markaların verdiği hizmet doğrultusunda, en uygun kanalı seçebilme özgürlüğü bir avantaj sağlar.

Sosyal medya yaşanan teknolojik gelişmelerle geleneksel medyayı gölgede bıraktı denebilir. İlerleyen günlerde sosyal medya çok daha fazla hayatımızda olacak gibi gözüküyor. Yaşamımızın büyük kısmında yer edinen sosyal medya erişimde sağladığı kolaylıkla birçok marka tarafından kullanılmakta ve bu markaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu sayede başarılı olan markalar ise sosyal medyaya yaptığı yatırımları giderek arttırmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir